Алюміній: як цей метал змінив світ?

Продовжуючи переглядати avmg.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користувача сайтів, і погоджуєтесь на використання файлів cookie
Алюміній: як цей метал змінив світ?
20.12.2021

Золото, срібло, мідь, бронза та, звісно, залізо — були відомі людству ще з давніх часів, адже люди користуються ними далеко не одне століття. Чого не можна сказати про алюміній.

1.jpg

Адже алюміній є досить запізнілим гостем у компанії вже відомих металів. Перші спроби отримати алюміній були зроблені датським вченим Гансом Ерстедом у 1825 році, коли в результаті свого експерименту йому вдалось отримати ще невідомий тоді матеріал —«алюміній», від латинського «alumen».

Але побачив світ алюміній лише у 1855 році, коли його вперше представили на Паризькій універсальній виставці, де злиток алюмінію займав місце поруч із золотом та діамантами.

Так, наприклад, найпершим відомим використанням алюмінію був, всім відомий, посуд для столу Наполеона III, а також його медаль з барельєфами і алюмінієво-золоте брязкальце наслідного принца Луї-Наполеона.

Тим часом, випробування з цим металом тривали, і вже в 1880 роках був винайдений новий спосіб видобутку алюмінію, після якого він поширився з неймовірною швидкістю по світу.

Новий метод видобутку алюмінію

Ситуація кардинально змінилася в 1886 році, після відкриття дешевого електролітичного методу для видобутку алюмінію. Як це часто буває в історії, цей спосіб був придуманий одночасно французом Полем Еру і американським студентом Чарльзом Холом. Вони обидва запропонували отримувати алюміній за допомогою проведення електролізу розплавленого в кріоліті окису алюмінію. Для проходження такої реакції потрібні були величезні витрати електроенергії, які, на той час, не так легко було забезпечити.

2.jpg

Перше в світі алюмінієве виробництво відкрив інженер Еру в Швейцарії, використавши вже діючий металургійний завод, що працює від сили падіння води водоспаду.

Другий винахідник, Чарльз Холл, в 1888 році запустив ще один завод з виробництва алюмінію, заснувавши його в Кенсінгтоні. Перші місяці підприємства результат був невисоким і завод випускав лише 20-25 кг алюмінію на добу, тоді як у 1890 — це число перебільшило 240 кг.

Цінова політика

З початком масштабного виробництва ціна цього дорогого металу впала з 1200 доларів США до 1 долара за 1 кілограм. Завдяки відкриттю цих великих учених, людство стало виготовляти столові прилади не тільки для палацу Наполеона, а й для звичайних сімей. Цікаво, що до сьогоднішнього дня застосовується технологія видобутку алюмінію саме методом Байєра і Холла-Еру.

Сфера застосування

У сучасному світі дуже складно уявити автомобільну, аерокосмічну, будівельну, харчову галузі без цього матеріалу.

У складі будь-якого транспортного засобу (літаки, супутники, автомобілі, поїзди, кораблі, мототранспорт та велосипеди) є близько 60% алюмінію. Він допомагає не тільки знизити вагу, але і поліпшити ефективність використання палива.

3.jpg

У будівельній же сфері цей метал визнаний одним з найбільш енергоефективних і стійких, що зберігає його позиції на ринку вже довгий час. Він використовується для виробництва будівельних матеріалів:

  • Вікон
  • Алюмінієвих труб
  • Балок
  • Кераміки
  • Механізмів 

Сфера харчування також змінилась назавжди — завдяки властивості алюмінія зберігати температуру впродовж тривалого часу. Тепер алюміній широко використовується для виготовлення фольги, лотків, банок для аерозолів і напоїв, кришок, термопакетів, та багато чого іншого.

Підводячи підсумки, в першу чергу хочеться зауважити, шо сьогодні вироби з алюмінію, як побутові, так і промислові, є безумовним лідером в багатьох галузях — за характеристиками, за оптимальною ціною, і навіть за дизайном