Що міцніше — швелер чи двотавр?

Продовжуючи переглядати avmg.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користувача сайтів, і погоджуєтесь на використання файлів cookie
Що міцніше — швелер чи двотавр?
10.06.2022

Це питання важливе не тільки для людини, яка самостійно зводить будинок, гараж або ще якусь прибудинкову споруду. Це питання також змушує робити складні розрахунки і будівельників-професіоналів. Тому у цій статті ми вирішили розібратися, в яких випадках краще застосовувати швелер, а в яких — двотавр.

1.jpg

І швелер, і двотавр є видами металевих виробів з високоміцними властивостями. Але багато в чому ці показники залежать від умов експлуатації, траєкторії напрямку навантажень і способів фіксації. Тому перед придбанням швелера або двотавра слід розібратися, який з цих видів металопрокату краще підходить саме до ваших задач.

Для початку давайте згадаємо, що з себе представляють швелер та двотавр.

Визначення швелера та двотавра

Швелер — вид металопрокату, який має П-образний перетин. Залежно від способу виготовлення, він буває катаний або гнутий. Відмінності є також у полицях швелера, які бувають паралельними і з ухилом.

Швелер підходить для монтажу на плоских поверхнях. Використовується для армування бетонних конструкцій, формування каркасних конструкцій, при виробництві різних машин і механізмів.

2.jpg

Двотавр — сталева балка, що має Н-образний перетин. Навіть зовні двотаври виглядають міцнішими, завдяки Н-образному профілю.

Ну а тепер давайте перейдемо безпосередньо до порівняння цих двох «титанів» металопрокату.

Порівняння швелера та двотавра

Для приватного будівництва краще підходить швелер, особливо якщо будується каркасний будинок. У промисловості для виготовлення легких і невеликих механізмів також використовується швелер. Якщо робляться великомасштабні механізми, використовують двотаврові балки.

Двотавр дуже дорогий, але незамінний для механізмів і споруд, які зазнають великі навантаження. Швелер значно дешевше, але вимагає серйозних трудових витрат при його установці.

Швелери незамінні в площинах з численними стиками. Досвідчені будівельники намагаються знизити недоліки швелерів бетонуванням і цегляною кладкою, що з'їдає як мінімум половину збереженої суми від заміни двотаврових балок на швелери. Двотаврова балка є незамінною при створенні опорних колон і перекриттів покрівлі. За допомогою двотаврових балок будують прольоти, величина яких перевищує 7 метрів. Застосування в будівництві двотаврових балок збільшує надійність конструкції і запобігає в експлуатації:

3.jpg

• більшій усадці

• можливості утворення тріщин

• небезпеці зсувів

На міцність двотаврового профілю впливають такі чинники:

• спосіб закріплення балки

• марка металу, з якого вона виготовлена

• довжина конструкції

• конфігурація двотавра

Підсумки

Отже, у двотавра ціна вище, але і жорсткість більше. Його використовують для перекриттів, на які будуть впливати високі навантаження. До таких належать хмарочоси, метро, мостові споруди, промислові будівлі.

Швелер менш жорсткий, з нього краще створювати невеликі конструкції, серед яких заміські будинки, гаражі та інші легкі споруди. Також його застосовують при будівництві автомобілів, кораблів і різних транспортних засобів.