Як правильно свердлити метал?

Продовжуючи переглядати avmg.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користувача сайтів, і погоджуєтесь на використання файлів cookie
Як правильно свердлити метал?
28.10.2021

Свердління отворів в металі — звичайне явище як в будівництві, так і в побуті. На рівні виробництва цей процес автоматизований за рахунок застосування різних верстатів. З їх допомогою можна отримати:

    • наскрізні циліндричні отвори
    • виконати засвердлювання (глухі отвори)
    • розсвердлювання, або розгортання (збільшення діаметра)
1.jpg

Але якщо потрібно зробити отвір в металі на побутовому рівні, то для цього вже використовуються більш прості підручні пристосування.

При роботі з металом слід дотримуватися обережності. Відсутність необхідних інструментів або їх погана якість провокують пошкодження і псування матеріалу, а це може зірвати проект і призвести до зайвих витрат. Тому в цій статті ми пропонуємо вам дізнатися, як правильно, крок за кроком, свердлити отвори в металі, щоб не пошкодити матеріал і не зашкодити собі.

1. Вибір правильного свердла

Залежно від того, з яким матеріалом належить працювати, вибирається свердло. Неправильний його вибір часто призводить до небажаних результатів. Для обробки металу використовуються свердла з швидкорізальної інструментальної сталі. Маркуються вони відміткою HSS (High Speed ​​Steel). У багатьох випадках їх ріжуча частина посилена покриттям з нітриду титану — яке допомагає краще протистояти нагріванню і тертю. Завдяки такому покриттю свердла служать довше. Якщо потрібно просвердлити багато отворів або абразивний твердосплавний метал — рекомендуємо брати виріб з кобальту.

2.jpg

2. Закріплення заготовки

Ніколи не беріться за металевий предмет однією рукою, намагаючись свердлити його іншою. Свердло може зачепитися, що призведе до обертання заготовки, удару або порізу. При свердлінні металу виникають сильні вібрації, що ускладнюють роботу. Тому необхідно закріпити виріб на робочому столі або помістити його в лещата, щоб він не рухався і не тремтів.

Після того як метал буде встановлено в безпечне робоче положення, наступний крок — позначка точки, в якій необхідно просвердлити отвір. Зробити це можна олівцем, маркером, шилом або іншим методом, але мітка повинна бути максимально точною, щоб не зіпсувати виріб під час свердління.

3.jpg

3. Власний захист при свердлінні металу

Одягніть необхідне захисне спорядження, щоб уникнути нещасного випадку. При роботі утворюється безліч стружок і дрібних металевих залишків, які розлітаються й становлять небезпеку. Щоб уникнути пошкоджень, слід застосовувати захисні окуляри для очей і робочий одяг, що захищає тіло від можливих порізів.

4. Виїмка

Свердло має властивість зісковзувати. Щоб цього не сталося, зробіть невелику виїмку за допомогою шила або цвяха. У цьому випадку воно залишиться в цій точці і практично не буде рухатися в бік.

5. Мастило

Для свердління сталі рекомендується застосовувати мастильно-охолоджуючу рідину або універсальне масло. Мастило знижує тертя і тепловиділення, полегшуючи процес свердління, а також продовжує термін служби свердла. Для металів, які легше свердлити (алюміній, латунь) зазвичай мастило не потрібно.

4.jpg

6. Від меншого до більшого

Потрібно зробити великий отвір? Почніть з малого. Свердліть його, збільшуючи діаметр свердла кожен раз, поки не досягнете бажаного розміру. Процес просунеться набагато швидше, а інструменти не будуть швидко тупитись.

7. Вибір обертів

При свердлінні важливо правильно вибрати оберти в залежності від типу сталі. Тверді метали обробляються в повільному і стабільному темпі. Для більш м'яких потрібна швидкість вище. У будь-якому випадку незалежно від типу сплаву, краще працювати на середньо-низьких обертах. Чим більше діаметр свердла, тим менша швидкість обирається.

5.jpg

8. Закінчення свердління отворів в металі

При висвердлюванні глибоких отворів потрібно періодично діставати свердло і звільняти його від стружки. Слід стежити за тим, щоб воно не просунулося далі необхідного рівня. Для цього робиться відмітка на свердлі маркером або ізоляційною стрічкою.

Свердління отворів в металі — не дуже складне завдання не тільки для досвідчених користувачів, але й для новачків, з урахуванням дотримування певних правил і рекомендацій. Для хорошої роботи вам знадобляться відповідні для обраного матеріалу свердла по металу. Перші кроки найскладніші, але з часом з'являється вправність і в рази покращуються точність і якість!