Знайомство з металами: як і коли люди почали їх використовувати

Продовжуючи переглядати avmg.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користувача сайтів, і погоджуєтесь на використання файлів cookie
Знайомство з металами: як і коли люди почали їх використовувати
18.10.2021

Ні для кого не є секретом те, що камінь був першим матеріалом, з якого первісні люди виготовляли знаряддя для праці та зброю. Недарма ті часи, що розмежували появу людини на землі і виникнення перших цивілізацій, називають кам'яним віком, який насправді тривав не одну тисячу років.

1.jpg

Лише в V-VI тисячоліттях до н. е. люди, нарешті, відкрили такий матеріал, як метал, а саме — мідь. Вважається, що деякий час людина не відрізняла метал від каменю. Знаходячи мідні самородки, людина намагалася обробляти їх за тією ж технологією, що й каміння. Та різниця між каменем та самородком міді дуже скоро стала зрозуміла. Існує думка, що спочатку людина навіть розчарувалася в міді, адже вона була м’якою, — і знаряддя, виготовлені з неї, не могли змагатися з уже звичним каменем.

Перша плавильня металу

Де, як, хто і коли винайшов першу плавильню? Інформація не дійшла до наших часів і ми навряд чи про це дізнаємось — адже, скоріш за все, це вийшло випадково!

Людина, намагаючись обробити мідний камінець, розсердилась і кинула його в полум’я — через те, що він не відповідав очікуваній якості й усі зусилля були марними. Але потім, дивуючись, помітила, що камінець розплавився, та перетворився на блискучу калюжу, яка потім застигла. Як ви здогадалися — так первісна людина і відкрила ідею плавки металу.

2.jpg

Але, як вже говорилося вище, у міді був, так би мовити, один недолік — вона м’яка, тому вироби з неї поступалися каменю у твердості. Та всі ми знаємо, що будь-яка технологія створюється непевними, боязкими кроками, з величезною кількістю проб та помилок. Так було і з металом…

Бронзовий вік

Минуло не так багато часу, як мідь витіснив перший сплав міді та олова — бронза. На честь якої, за аналогією кам’яному, прийшов бронзовий вік.

Але, при виготовлені цього сплаву, буда одна проблема — мідь зустрічалась майже всюди, а от олово — ні! Та не дивлячись на це, бронза все одно стала основою древньогрецької цивілізації. У багатьох записах того часу зазначалося, що троянці були вдягнені в мідні та бронзові обладунки, та мали бронзову зброю. І це не дивно, адже в ті часи металургія в першу чергу обслуговувала саме військових. Для побутових завдань та будівництва зазвичай використовували деревину.

3.jpg

Однак, як і мідь, бронза теж мала один значний недолік — вага… Саме це, в кінцевому підсумку, і підштовхнуло людину навчитися виплавляти сталь!

Перша поява сталі

Вже в період бронзового віку людині було відомо про існування заліза. Однак люди ще не знали, як його правильно обробляти. Винятком було метеоритне залізо, але роздобути його було досить складно і вироби з нього, особливо зброя, виявилися дуже дорогими.

Технологія обробки звичайного заліза не змусила себе чекати. Так, близько 1200 року до н. е., на Близькому Сході, хетти навчилися виплавляти справжню сталь. Завдяки цьому, близькосхідні держави на деякий час стали настільки могутніми, що кидали виклик навіть Риму, та володіли величезними територіями на сучасному Аравійському півострові. Але цей тріумф не міг довго тривати, тому що, як виявилось, було не так вже й складно сусідам «запозичити» технології виплавки сталі.

4.jpg

Головна проблема полягала в створенні горнів, які давали можливість отримувати температуру, при якій залізо перетворювалося в сталь. І коли практично всі народи навчилися виготовляти ці горни, виробництво сталі почалося буквально у всій Європі!

Звичайно, багато чого залежало від тої сировини, що використовувалась. Адже люди лише зовсім недавно навчилися збагачувати залізо додатковими речовинами, які додавали сталі нові властивості. Але, в будь-якому випадку, людство вступило в залізний вік, і його розвиток вже не можна було зупинити.

Навіть сьогодні розвиток хімії й розповсюдження пластику, що відбулося в ХХ сторіччі, не змогло витіснити метал з більшості сфер людської діяльності, та й навряд чи зможе!