Металопрокат – це вироби із чистих металів, сталі або сплавів. Вони бувають різної форми. Залежно від передбачуваного типу, вироби виробляються за допомогою холодної або гарячої прокатки на спеціальних станах. Якщо ще кілька десятків років тому сортамент прокатних металевих виробів мав менш ніж сто найменувань, то зараз існують десятки тисяч артикулів товарів. Без металопрокату неможливо створювати складні будівельні конструкції, від радіовеж до висотних будинків з моноліту. А також не можна уявити виготовлення суден, автомобілів, літаків та складного виробничого обладнання. Які є види металопрокату, і де він найчастіше застосовується, розглянемо в цій статті.
Види чорного металопрокату
Вироби металопрокату ділять на види за різними ознаками:
- Особливості виробництва. Гарячекатані – прокатка при температурних значеннях, які вищі за t рекристалізації, холоднокатані – прокатують при температурі нижче рекристалізації. У холоднокатаного матеріалу кращі характеристики і більша точність геометричних розмірів
- Використовувані сплави. Чорні – чавун та вуглецеві сталі, кольорові – алюміній, мідь, титан, нікель, кадмій, олово та інші, нержавіючі – нержавіюча сталь з різним вмістом легуючих металів (хром, нікель, марганець та інші). Найбільш поширений чорний металопрокат
- Обробка поверхні. Шліфовані, матові, дзеркальні, калібровані
- Види продукції. Трубопрокатна, листова, фасонна, сортовий прокат
- Розмір профілю. Невеликий, середній, великий.
Фасонний металопрокат
Відрізнити фасонний прокат від інших металовиробів нескладно. Його переріз виділяється складною геометричною формою, що відрізняється від кола чи прямокутника і не має замкненого периметра.
До фасонного прокату відносять:
• Кутник: виріб, з'єднаний під прямим кутом полицями. Кутники бувають рівнополичними або з різною шириною полиць. Застосовуються у багатьох місцях – наприклад, в обв'язуванні фундаменту та монтажі систем заземлення
• Швелер: торцевий переріз виробу схожий на літеру «П». У будівельних конструкціях використовують як опору перекриттів, а також у отворах для вікон, дверей, арок
• Двотавр: переріз цього матеріалу нагадує літеру «Н». Завдяки такому перерізу, двотаврова балка набагато міцніша, ніж профільні труби сортового прокату. Але все-таки двотавр має і недолік: він погано чинить опір скрученню. Але він незамінний як балка в будь-якій будівлі та споруді
• Тавр: профіль цього виробу має вигляд літери "Т". Тавр використовують як стикувальний елемент у будівельних та облицювальних роботах
• Рейка: Виріб спеціального призначення. Сталевий вузький брус, за яким переміщуються колеса вагонів і вагонеток
• Зетовий прокат: переріз цього матеріалу виглядає як буква Z. Використовується як складні балки спеціального призначення, наприклад, хребтова балка вагонної рами.
Трубний металопрокат
Найпоширеніший вид металопрокату – труби. Вони бувають круглими та профільними. Круглі види використовують у багатьох місцях: від приватного водопроводу до гігантських труб у нафтогазопроводах. Круглі труби бувають:
• звичайними
• оцинкованими
• електрозварні прямошовні
• електрозварні прямошовні оцинковані
• безшовні
У профільних труб – прямокутний, квадратний чи овальний переріз. Їх використовують у машинобудівній та автомобільній галузі для виробництва різних деталей та механізмів.
Розібравшись з видами і класифікаціями металопрокату, хочеться відзначити, наскільки все ж таки він багатогранний. Це аж ніяк не просто шматок заліза певної форми, це повноцінні вироби, без яких сучасний світ не був би таким сучасним.
Матеріали для армування
Арматура – складова частина залізобетону. Саме від неї залежить міцність залізобетонних конструкцій. Її випускають у прутках та бухтах залежно від діаметра виробів. Залізобетонні конструкції, окрім іншого, армують звареними сітками. Це вже готові напівфабрикати з різними розмірами осередків та товщиною дроту. При кладці цегли та схожих матеріалів, використовується зварна сітка, яка призначена безпосередньо для кладки стін.
Листовий металопрокат
Плоский листовий прокат широко застосовується для монтажу металоконструкцій. З листів виготовляються пластини, якими поєднують такі різні елементи металоконструкцій, як кутники, швелери, двотаври. Гладкий прокат також застосовують для створення «самокатних» труб та різних елементів вентиляційних коробів.
Вироби рифленого листового металопрокату через легкість і рифлену поверхню, служать як настили і трапи в місцях, де потрібно зменшити ковзання. Для цих цілей також використовуються просічно-витяжні листи (ПВЛ).
Профільовані листи, які інакше називають профнастилом, досить часто використовують як покрівельний матеріал, ними облицьовують стіни будівель, застосовують для будівництва парканів та інших захисних конструкцій.
Сортовий металопрокат
Багато видів металопрокату використовують, у більшості випадків, як матеріал для подальшої обробки. Це стосується, наприклад, катанки, яка йде на виготовлення пружин, канатів, різних видів дроту. У кузні з неї кують різні вироби. До цієї категорії можна також віднести круг, вид металевого прокату з круглим перетином. Його та пруток шестигранного перерізу використовують як матеріал для виробництва болтів, шайб, гайок та різноманітних кріпильних виробів. Круг також використовують замість арматури в залізобетоні, якщо на ці конструкції не буде великого навантаження. Круг, квадрат, шестикутник, овал та смугу використовують для декорування сходів, огорож та подібних виробів. Гарячекатані сталеві смуги та прутки квадратного перерізу призначені для подальшого кування.