Це питання важливе не тільки для людини, яка самостійно зводить будинок, гараж або ще якусь прибудинкову споруду. Це питання також змушує робити складні розрахунки і будівельників-професіоналів. Тому у цій статті ми вирішили розібратися, в яких випадках краще застосовувати швелер, а в яких — двотавр.
І швелер, і двотавр є видами металевих виробів з високоміцними властивостями. Але багато в чому ці показники залежать від умов експлуатації, траєкторії напрямку навантажень і способів фіксації. Тому перед придбанням швелера або двотавра слід розібратися, який з цих видів металопрокату краще підходить саме до ваших задач.
Для початку давайте згадаємо, що з себе представляють швелер та двотавр.
Визначення швелера та двотавра
Швелер — вид металопрокату, який має П-образний перетин. Залежно від способу виготовлення, він буває катаний або гнутий. Відмінності є також у полицях швелера, які бувають паралельними і з ухилом.
Швелер підходить для монтажу на плоских поверхнях. Використовується для армування бетонних конструкцій, формування каркасних конструкцій, при виробництві різних машин і механізмів.
Двотавр — сталева балка, що має Н-образний перетин. Навіть зовні двотаври виглядають міцнішими, завдяки Н-образному профілю.
Ну а тепер давайте перейдемо безпосередньо до порівняння цих двох «титанів» металопрокату.
Порівняння швелера та двотавра
Для приватного будівництва краще підходить швелер, особливо якщо будується каркасний будинок. У промисловості для виготовлення легких і невеликих механізмів також використовується швелер. Якщо робляться великомасштабні механізми, використовують двотаврові балки.
Двотавр дуже дорогий, але незамінний для механізмів і споруд, які зазнають великі навантаження. Швелер значно дешевше, але вимагає серйозних трудових витрат при його установці.
Швелери незамінні в площинах з численними стиками. Досвідчені будівельники намагаються знизити недоліки швелерів бетонуванням і цегляною кладкою, що з'їдає як мінімум половину збереженої суми від заміни двотаврових балок на швелери. Двотаврова балка є незамінною при створенні опорних колон і перекриттів покрівлі. За допомогою двотаврових балок будують прольоти, величина яких перевищує 7 метрів. Застосування в будівництві двотаврових балок збільшує надійність конструкції і запобігає в експлуатації:
• більшій усадці
• можливості утворення тріщин
• небезпеці зсувів
На міцність двотаврового профілю впливають такі чинники:
• спосіб закріплення балки
• марка металу, з якого вона виготовлена
• довжина конструкції
• конфігурація двотавра
Підсумки
Отже, у двотавра ціна вище, але і жорсткість більше. Його використовують для перекриттів, на які будуть впливати високі навантаження. До таких належать хмарочоси, метро, мостові споруди, промислові будівлі.
Швелер менш жорсткий, з нього краще створювати невеликі конструкції, серед яких заміські будинки, гаражі та інші легкі споруди. Також його застосовують при будівництві автомобілів, кораблів і різних транспортних засобів.