Нержавіюча та оцинкована сталь — кращі бійці в світі у боротьбі з корозією. Обидва матеріали неперевершено справляються з поставленими завданнями захисту. Але невже вони ідентичні та не мають жодних віднінностей? – Звісно, що ні!
До того ж, відмінності нержавіючої та оцинкованної сталей не просто є, вони дуже принципові. А значить, є привід порівняти їх та з'ясувати, який з цих двох матеріалів кращий.
Для початку згадаємо, що з себе являють ці матеріали.
Як влаштовані нержавіюча і оцинкована сталі?
Відмінності нержавіючого і оцинкованого металу пов'язані з різною хімічною будовою. По суті, оцинкована сталь — це звичайний чорний метал, але зовні захищений від корозії тонким шаром цинку. Звідси і назва — «оцинкована сталь». А от нержавійка — це вже повноцінний сплав, де чорний метал лише один з елементів кінцевого матеріалу.
Найчастіше процес цинкування полягає в розплавлянні в технологічній ванні цинку при температурі близько 460 °С і занурюванні туди сталевого листа. На повітрі розплавлений цинк змішується з киснем, і на поверхні з'являється тонка плівка з оксиду цинку. Вона і захищає матеріал від корозії.
Нержавійку зазвичай отримують більш «жорстким» способом. Залежно від марки нержавіючої сталі технологічні нюанси можуть різнитися, але принцип загальний — виробництво за допомогою кисневого конвектора.
В апарат заливається розплавлений чавун, вуглецева сталь, та вносяться легуючі добавки (основа— хром, додатково можуть використовувати нікель, титан, кобальт та інші метали). Потім в систему подається кисень. Далі відбувається хімічна реакція. Вуглець, який входить до складу чавуну, окислюється і згоряє. З'являється щось на кшталт «вихлопу» — чадний газ. Через певний час «зайвий» вуглець згоряє, і виходить сталь. А легуючі добавки забезпечують високі антикорозійні властивості. Фундаментальна різниця в тому, що добавки не утворюють поверхневої плівки, як у випадку з оцинковкою. Вони пронизують всю структуру матеріалу, тому порушення поверхневого шару не веде до прискорення корозійних процесів.
Який з матеріалів довше зберігає антикорозійні властивості?
З попереднього пункту зрозуміло, що антикорозійна стійкість нержавійки вище. Одна справа, коли від повітря захищає тільки тонкий шар цинку, і зовсім інша, коли вся структура матеріалу створена, щоб заважати процесу окислення заліза.
Тому, порівнюючи середній термін служби цих двох матеріалів, нескладно здогадатись, що термін служби нержавіючої сталі значно вищий, ніж у оцинкованої:
- термін служби оцинкованого металу: 25 років
- термін служби нержавіючого металу: 50 років
Що міцніше — нержавіюча чи оцинкована сталь?
І тут виграє нержавіюча сталь… Межа міцності на розрив показує здатність матеріалу чинити опір навантаженню перед тим, як він розірветься. До досягнення пікового навантаження матеріал буде «тріщати по швах», але триматися.
Для того, щоб визначити міцність матеріалу, слід звернутись до таких параметрів:
- Тріщиностійкість. Це максимальне навантаження, яке здатен витримати матеріал до того, як почне руйнуватися його поверхневий шар.
- Твердість. Це здатність матеріалу чинити опір пластичній деформації на поверхні. Від цього параметра залежить зносостійкість матеріалу і стійкість до механічних пошкоджень.
І за цими параметрами нержавіючий метал також перевершує оцинкований. Якщо виріб працює в умовах підвищених вимог до міцності на розрив, тріщиностійкості і твердості, його виготовляють з нержавіючої сталі.
Що дешевше —нержавіюча чи оцинкована сталь?
Може здатися, що оцинковка остаточно програла цей бій... Тож який аргумент «грає» на користь оцинкованої сталі? Такий є, і для багатьох цей аргумент є дуже і дуже вагомим —ціна!
Ось тут перевага — у оцинкованої сталі. Вона значно простіша у виробництві, тому вартість готового продукту менше, ніж у нержавійки.
Різниця істотна, тому нержавійкою дах не покриєш і стіни з неї не зведеш, аж надто дорого буде. А ось оцинковка для таких цілей ідеально підійде!
Слід зазначити, що обидва матеріали незамінні в своїх сферах і бездоганно справляються зі своїми завданнями. Головне — зробити правильний вибір залежно від цілі застосування, купуючи корозійностійкий матеріал.