Профнастил: історія і сучасніть

Багато компаній, що виробляють профнастил, для позначення своєї продукції використовують назву CGI (Corrugated Galvanized Iron), яке перекладається як «гофроване оцинковане залізо». І хоча профнастил давно виготовляється зі сталі, стара назва прижилася і є даниною поваги історії цього матеріалу.

профнастил

Стара назва, мабуть, відома багатьом, а от історію профнастилу знає далеко не кожен, хоча вона доволі цікава.

Ми вирішили поділитися тим, що знаємо і розповісти, як же розвивалася історія цього легендарного матеріалу!

"Батько" профнастилу

Винахідником профнастилу є інженер Генрі Робінсон Палмер (1795-1844). Інтереси вченого не обмежувалися однією галуззю і простягалися від архітектури і розробки будівельних матеріалів до дорожнього будівництва. Крім винаходу профнастилу, Палмер є творцем першої в світі підвісної залізниці, а також запатентував монорельсову дорогу на стовпах, що працює на кінній тязі.

винахідник профнастилу фото

Перший профнастил: яким він був?

Це сьогодні можна купити покрівлю або паркани для дачі з профнастилу, які не іржавіють, відрізняються точністю розмірів, а завдяки об'ємам сучасного виробництва — доступні кожному. За часів Палмера справи йшли трохи інакше.

Матеріалом, з якого виготовляли перші профільовані листи, було коване залізо. Оскільки ручна обробка представляла собою процес надмірно трудомісткий і економічно недоцільний, Палмер розробив механічний профілегибочний верстат.

Працював цей верстат таким чином: двоє робітників крутили колеса, а третій подавав лист заліза. За допомогою обертання коліс, через черв'ячну передачу, приводилися в рух зубчасті шестерні і жорстко з'єднані з ними струмкові вальці. Пропускаючи заготовку між вальцями, розташованими так, щоб виступи верхнього вальця збігалися з струмками двох нижніх, отримували виріб хвилеподібною форми.

Важливим етапом історії профнастилу став винахід французьким інженером Станісласом Сорелем методу гарячого оцинкування заліза в 1836 р. Захисний шар цинку значно підвищував стійкість металу до корозії, що тут же взяли на озброєння виробники гофрованого листа.

оцинкований гофролист

Розвиток виробництва профлиста

Подальша історія профнастилу пов'язана з розвитком промисловості в цілому і металургії зокрема. Удосконалюючи профілезгинальне обладнання і оснащуючи його паровими, а пізніше – електричними і двигунами внутрішнього згоряння, виробництва значно нарощують потужності і роблять матеріал більш доступним. У 90-і роки XIX століття коване залізо починають замінювати сталлю.

Профлист миттєво набув величезної популярності з самого моменту його винаходу. Легкий і міцний матеріал вирішував багато проблем, з якими стикалося будівництво в ті роки: доставка в важкодоступні місця, обмеженість в кваліфікованій робочій силі. Профільований лист швидко став масовим будівельним матеріалом на різних континентах, в США, Індії та Чилі, і залишається таким й до цього дня.

Сучасний профнастил

Сучасний профлист своєю появою в першу чергу зобов'язаний трьом факторам:

  • появі і розвитку ринку легованих сталей
  • відкриття та вдосконалення полімерних з'єднань, що використовуються в якості захисно-декоративних покриттів
  • точності і високого ступеня автоматизації устаткування

лінія з виробництва профнастилу

В результаті, виробникам вдалося просунутися по усіх ключових напрямах: підвищити міцність, корозійну і хімічну стійкість, знизити вагу і значно розширити сферу застосування профнастилу завдяки різноманітності стійких до вигорання покриттів.

Чи міг уявити Генрі Палмер, що завдяки його винаходу, через майже 200 років, мільйони людей будуть зводити довговічні будівлі, облаштовувати покрівлі і будувати паркани?

Що ж, сучасним майстрам пощастило – вони мають надзвичайно функціональний і доступний будівельний матеріал!

Читайте також