Сучасний об'єкт заміського, приватного або промислового будівництва важко уявити без грамотно облагородженої покрівлі. Однак для цього недостатньо просто встановити відповідне покриття, потрібно ще облаштувати вентиляцію, герметизацію, затримання снігу та відведення води з покрівельної системи. І за все це якраз відповідають додаткові аксесуари – добірні елементи.
Звичайно, залежно від типу будматеріалу, кута нахила даху та інших факторів, підбираються елементи даху відповідного типорозміру, кольору, форми, виду покриття, які максимально продовжують експлуатаційні терміни покрівлі.
Але які саме елементи додаткові і які функції вони виконують, розберемося в нашій публікації.
Що таке покрівельні добори?
Покрівельні аксесуари, що називаються додатковими елементами, призначені для захисту даху від протікання та механічних пошкоджень. Навіть якщо будинок має розкішний екстер'єр, з використанням дорогих будівельних матеріалів, таку розкіш легко може перекреслити перше протікання даху. Тому покрівля має бути не просто красивою, а й захищеною від усіляких проявів негоди. А допоможуть у цьому добірні елементи.
Дані деталі конструкції представлені кониками, елементами примикання, розжолобками, сполучними планками, ущільнювачами. Вони мають перекривати і герметизувати покрівельні ділянки, щоб опади (розтанув сніг, дощові краплі) не проникали в підпокрівельний простір, на фасади, обрешітки. При цьому добори підвищують декоративність покрівлі, допомагають надати архітектурі певного стилю, стають завершальним штрихом в екстер'єрному дизайні.
А тепер познайомимося з основними різновидами додаткових елементів для покрівлі та фасадів будівель.
Коники для захисту
Покрівельний коник – це кутовий захисний елементи, виконаний із тонколистової, холоднокатаної сталі, що захищає дах від потрапляння вологи та сміття всередину підпокрівельного приміщення. Коникова конструкція з'єднує верхні ребра покрівлі і служить завершальним декоративним штрихом при облаштуванні будинку.
На будівельному ринку можна виявити кутові коники та аналоги ускладненої форми з вентиляцією, ребрами жорсткості, заглушками, що блокують доступ комахам та пилу до підпокрівельного простору.
Снігозатримувачі
Не менш важливий покрівельний елемент – снігозатримувач, що запобігає сходженню снігу при накопиченні. Снігові завали плавно скочуються в міру танення та розрізаються спеціальними снігорізами. Як результат – надійність захисту водостоків від руйнування та безпека людей, які проходять біля будівлі.
Асортиментний ряд снігозатримувачів представлений такими різновидами:
• гратчастими
• пластинчастими
• трубними
• зубчастими
• точковими
Єндови
Дані додаткові елементи представлені у верхньому та нижньому виконанні. Призначені для відведення води з покрівельних схилів. Будучи незамінними деталями дахів складних форм, єндови мають форму куточків, що закріплюються між скатами в місцях стиків, через які всередину підпокрівельних приміщень може проникнути волога.
Найбільш простим виглядом вважаються відкриті розжолобки, що використовуються на дахах без схилів під великим кутом нахилу. Складніша конструкція закритих розжолобків, у яких гострі куточки розміщуються між паралельними площинами. Окремим видом будівельного мистецтва вважаються декоративні добори, що монтуються на металеву черепицю замість внутрішнього стику.
Відливи та димники
З назви зрозуміло, що відливи призначені для відведення дощу від стін будівлі. Вони мають мінімізувати негативний вплив вологи на фасад будинку. Димники призначені для захисту від води і забезпечення хорошої тяги. Вони представлені сталевими ковпаками та вентиляційними трубами, що надягаються на димарі.
Отже, добори хоч і вважаються лише елементами для покрівлі, але без них ніяк. Тому не забувайте про добірні елементи та не заощаджуйте на них, адже їх відсутність чи погана якість, згодом може влетіти в не аби яку копієчку!