Будівельні матеріали: які з них найбільш шкідливі для здоров’я?

Ще 100 років тому люди будували тільки з натуральних матеріалів, які давала природа — залізо, камінь, дерево, глина. Однак з плином часу з'явилися синтетичні матеріали. Вони багато в чому спростили життя, зробили швидкість будівництва значно вищою, а вартість в багатьох випадках — нижчою. Але водночас з перевагами деякі з синтетичних матеріалів можуть містити в своєму складі речовини, які мають негативний вплив на середовище і наше з вами здоров’я. І саме шкідливі будівельні матеріали ми й розглянемо у цій статті.

1. Дешеві лаки, шпаклівка, фарби

Для виробництва цих матеріалів використовуються синтетичні полімери, які роблять їх водостійкими, пластичними і — токсичними.

будівельні матеріали

Більш безпечні матеріали, зазвичай, набагато дорожчі. Виробники намагаються звести вміст шкідливих полімерів до мінімуму, замінити їх якіснішими і, як правило, дорожчими речовинами — тобто це витратний процес.

Дешеві, в буквальному сенсі отруйні для людини, лакофарбові матеріали, виділяють в повітря:

      • бензол,
      • толуол,
      • ацетон.

2. Полістирол

Пінопласт відмінно тримає форму, легкий, ідеально підходить для утеплення балконів або стель. Однак він виготовляється на основі полістиролу, який виділяє сильний токсин — стирол.

3. Азбестовий шифер

Медики давно говорять про шкоду азбесту. Він є канцерогеном першої категорії і входить в список класифікації Міжнародної організації з вивчення раку. Однак до сих пір його вільно продають на всіх ринках і в будь-якому будівельному магазині. В першу чергу шкідливим є шифер, що містить амфіболовий азбест. На даний момент у виробництві шиферу в основному використовується хризотиловий азбест.

 будівельні матеріали

Тому, обираючи покрівельний матеріал для свого будинку, перевірте, чи достатньо він безпечний.

4. Шпалери з вінілу і пластикові панелі

Шпалери з вінілу дуже популярні матеріали, їх часто використовують для кухні та ванни. А в заміських будинках панелями навіть обшивають лазні. Але! Не можна застосовувати ці матеріали там, де є вплив високої температури — адже під впливом температури вони виділяють таку дуже шкідливу речовину, як діоксин.

 будівельні матеріали

5.Полівінілхлоридний лінолеум

Лінолеум — практичне покриття, але є багато питань щодо його безпекових характеристик, якщо він дешевий. Такий полівінілхлоридний лінолеум часто має різкий запах і постійно виділяє отруту. Протягом усього часу, що лінолеум буде лежати в приміщенні, він буде отруювати повітря фталатами, які впливають на репродуктивну функцію. При виборі лінолеуму потрібно виважено вивчити його властивості і орієнтуватись на якісні вироби й перевірених виробників.

6. Мінеральна вата

Мінеральна вата використовується для утеплення будівель, несучих конструкцій, підлог і будь-яких інших елементів в будинку. Її шкідливість полягає в тому, що дрібні волокна цього утеплювача, потрапляючи на слизові оболонки і в легені людини, можуть викликати серйозні порушення. При старінні, волокна мінвати ламаються, перетворюючись на пил, що потрапляє як всередину приміщення, так і в оточуєче природне середовище. Позбутися цього пилу неможливо, оскільки він постійно просочується з внутрішніх конструкцій будівлі.

 будівельні матеріали

Більш того, сполучні речовини в мінеральній ваті містять фенольні і формальдегідні смоли, що виділяють токсичні компоненти, посилюючи, таким чином, ризик ракових захворювань. Навіть невелика доза може викликати у людини нервовий розлад, ураження статевих органів, дихальних шляхів, очей, шлунка і стравоходу. Тому вкрай необхідно дотримуватись правил монтажу й експлуатації мінеральної вати.

7. Гіпсокартон

Гіпсокартон сильно впливає на дихальні шляхи. Дешевий гіпсокартон руйнується на повітрі і викликає захворювання на зразок астми та бронхіту. Нешкідливий для здоров'я тільки високоякісний гіпсокартон з очищеного гіпсу, але його ціна практично в кілька разів більше.

Може скластися враження, що в такому випадку краще взагалі нічого не будувати. Це не так, використання будь-якого матеріалу має бути з дотриманням всіх нормативів і правил. Краще використовувати натуральні матеріали, натомість синтетичних, а якщо варіантів все ж немає, то вибір повинен бути на користь якісних виробів і сумлінних виробників. І пам’ятайте: «Хто попереджений — той озброєний!»

Читайте також