Як виміряти діаметр труби?

Як правильно зістикувати труби з різних матеріалів, якщо сталева продукція маркується в дюймах, а пластик в міліметрах? Чому при діленні міліметрів на 25,4, тобто при перерахунку міліметрів в дюйми, — виходять далекі від нормативних розмірів значення? Як визначати розміри труб в дюймах і міліметрах?

У цій статті ми відповімо на всі ці питання.

Діаметр труби

Діаметр труб в дюймах 

Якщо взяти трубу, виміряти її штангенциркулем і розділити отримані значення на величину дюйма в міліметрах (а ми знаємо, що 1 дюйм (inch) дорівнює 25,4 мм), то результат не співпаде (!) із заводським маркуванням.

Плутанина виникла через те, що сталеві й чавунні труби почали виробляти в ті часи, коли всі стандарти встановлювалися в імперській системі вимірювань. За кордоном це були ярди, фути і дюйми, а у нас аршини і сажні. Однак з часів Петра I, хоч і зі скрипом, але були прийняті західні «инчі».

При цьому значення самого дюйма в європейських країнах істотно відрізнялося і варіювалося від 2,4 до 3,766 см. Практично в кожній державі по-своєму міряли дюйми, що ускладнювало перерахунки в метричну систему. І тільки в 1958 році міжнародні служби стандартизації домовилися привести дюйм до єдиного значення, прийнявши за еталон англійську мірку в 2,54 см.

Діаметр труби в дюймах

Основні види діаметрів труби 

Щоб зовсім заплутати новачка і полегшити життя професіоналам, була введена система, що складається з чотирьох основних видів діаметра:

• Dн. Зовнішній діаметр. Буває малим, середнім і великим. Перший використовується при прокладанні побутових комунікацій, другий — для міського водоводу та каналізації, а великий існує для промислових шляхопроводів

• Робочий перетин. Це внутрішній діаметр, який вимірюється в знайомих нам міліметрах. Розраховується як різниця зовнішнього діаметра і товщини стінок. Тобто, якщо зовнішній розмір дорівнює 50 мм при товщині стінки в 2 мм, то робочий перетин знаходимо так: 50мм - 2х2мм = 46 мм

• Dу. Умовний прохід. Внутрішній діаметр округляється до найближчого стандартного значення. Ось тут-то і криється причина плутанини! Чому округляється? —Задля розрахунків різьблення. Товщина стінок може варіюватися, а різьблення має стандартизацію. До того ж при розрахунку даної величини в залежності від розміру труби накладається певний коефіцієнт. Тому без спеціальних таблиць розібратися в цьому питанні буде складно

• Діаметр в дюймах. Це ще більш усереднене значення умовного проходу. Цей параметр дозволяє підбирати вироби, виготовлені з різного виду сировини, при комбінуванні їх в системі. Справа в тому, що розміри труб в дюймах вказуються на сталевій трубній продукції, а ось мідну і алюмінієву — маркують в міліметрах. Значення в дюймах потрібно округляти.

Іноді фахівці застосовують при перерахунках так званий трубний дюйм, рівний 33,249 мм. Але для розрахунків з півдюймовою трубою цей варіант не працює.

Далі свій внесок в плутанину в розмірах вносить спосіб вимірювання. У міліметрах виміри робляться по зовнішньому діаметру, а в дюймах — по внутрішньому.

Це означає, що для стикування через пластиковий фітінг потрібно виміряти зовнішній розмір труби, а для того, щоб встановити металевий прокат, розраховувати Dу.

Виміряти діаметр штангенциркулем

Допоміжні способи для перекладу вимірювань 

Залежно від того, наскільки часто виникає необхідність стикувати міліметрові і дюймові труби, є кілька способів вирішити проблему перекладу вимірювань:

• Рулетка. Стане в нагоді в тих ситуаціях, коли ви наживо купуєте фітинги та можете самостійно їх виміряти. В цьому випадку вам не потрібні складні професійні таблиці

• Експерт. Досвідчені майстри, які своїми руками проклали сотні кілометрів трубопроводу, по зовнішньому вигляду одразу визначають розмір труби й відповідні до неї комплектуючі

• Таблиця. Коли потрібно оптом закупити великі обсяги прокату і з'єднати його з пластиком, важливо точно знати, що з чим можна стикувати. У цій ситуації вам допоможуть таблиці — там ви знайдете потрібний розмір в дюймах і його аналог в міліметрах.

Вага та довжина труб 

При замовленні труб, досить часто вказується ціна не погонного метра, а кілограма. В цьому випадку необхідно в наданому прайсі знайти співвідношення ваги і метражу. І вже тоді, беручи до уваги цей параметр, робити розрахунок вартості замовлення.

Наприклад, вам потрібно 10 метрів дюймової труби, 1 м якої важить 2,39 кг. Множимо необхідну довжину на її вагу: 10 м*2,39 кг = 23,9 кг. Далі залишається помножити отриманий результат на вартість 1 кг продукції.

Як заміряти діаметр труби допоміжними інструментами? 

При проведенні робіт, пов'язаних з прокладанням або ремонтом/обслуговуванням трубопроводу, досить часто виникає проблема, як виміряти діаметр труби. За умови, що не потрібна особлива ​​точність, вимірювання можуть бути проведені з використанням підручного матеріалу.

Виміряти діаметр лінійкою або рулеткою

Визначити діаметр труби при відсутності маркування на ній можна кількома способами.

Найпростіше — зробити необхідні вимірювання лінійкою або будівельною рулеткою. Такий спосіб підійде, якщо є можливість безпосереднього доступу до торців труб, а точність в обчисленнях не є надто важлива.

Якщо похибка у вимірах є неприпустимою, то доведеться вдатися до використання більш точних вимірювальних приладів — наприклад, штангенциркуля. Але якщо зовнішній діаметр труби не перевищує 150 мм.

Штангенциркуль стане в нагоді і в тому випадку, якщо знадобиться заміряти вже змонтований виріб, торець якого недоступний, але можна прикласти вимірювальний прилад до бічної поверхні.

Щоб виконати вимірювання виробів великого діаметра, знадобиться застосування шнура або будівельної рулетки. Зробивши вимірювання окружності, отримане значення потрібно розділити на число «π».

Тепер ви знаєте, як орієнтуватися в хаосі на стику дюймів і міліметрів, і зможете використовувати будь-який з наведених способів підбору комплектуючих!

Читайте також