Як зробити мангал зі сталі своїми руками?

Зробити добротний мангал зі сталі самотужки не так складно, як може здаватися на перший погляд. Все, що потрібно – це ознайомитись з технологією виробництва та мати базові навички роботи з металом.

Але перш, ніж розпочати практику, потрібно ознайомитись з теорію. Це допоможе вибрати варіант, що підходить найбільше.

мангал усередині

Є два основні види мангалу:

• Стаціонарні. Розташовуються на одному місці, адже є настільки потужними, що їх перенесення ускладнено, або взагалі неможливе

• Мобільні. Невеликі переносні жаровні, деякі з них є розбірними. Їх зручно брати із собою у поїздки чи похід

Параметри мангалу зі сталі 

Щоб зібрати мангал самостійно, важливо знати деякі моменти. Це допоможе створити його не лише красивим, а й зручним. А головне – таким, на якому шашлик готується смачним.

Розмір 

Це перше, на що звертається увага. Існують стандарти розмірів, які отримані дослідним шляхом за історію існування мангалів.

• Ширина

Підбирається з урахуванням розмірів шампурів та (або) решітки. В основному близько 30 см. Шість-вісім шматочків м'яса легко розмістити на кожному шампурі довжиою 30-35 см.

як виглядає мангал

• Довжина

Стандартна довжина – 80-90 см. На кожен шампур виділяється 7 см, отже за такої довжини мангала, вміститься 8-10 шампурів. Як результат, за одне завантаження можна отримати 60-80 соковитих шматочків шашлику. В цілому, довжина підбирається індивідуально, головне розуміти, чи це доцільно.

• Глибина

Цій зоні приділяється особлива увага, тому що від глибини залежить якість прожарювання. Зазвичай вона варіюється в межах від 15 до 20 см. Єдиної думки немає, і не можна дати точних рекомендацій, все на власний смак. Чим менша глибина, тим більш засмаженим виходить шашлик, чим більше - тим він більш соковитий і ароматний.

• Висота

Для зручної експлуатації підбирається з урахуванням зросту людини. Ідеальною вважається висота, на якій зручно тримати зігнуту руку. Відстань вимірюється від руки до землі. У середньому це 80-90 см.

Інші деталі 

  • Прорізи під шампури. Потрібні для фіксації шампурів та легкості у перегортанні

  • Отвори у бокових стінках. Потрібні для циркуляції повітря, що сприяє рівномірному тлінню вугілля. Робити їх чи ні, можна вирішити, спираючись на власні уподобання. Якщо так, то слід дотримуватись наступних рекомендацій:

Відстань між кожним прорізом становить 5-7 см

  • Розташування – від дна, 4-5 см

  • Діаметр отворів 10-25 мм

Сталь для мангалу 

Важливий етап – це вибір матеріалу з відповідними характеристиками. Як самий популярний матеріал, найчастіше виступає сталь.

Основний критерій при виборі – для бічних стінок товщина металу варіюється від 2 до 6 мм. Класичний варіант – 4 міліметри. Така товщина відповідає всім заявленим вимогам, а саме:

- Стійкість до деформацій

- Збереження температурного режиму

- Довго не прогорає

листовий метал

Дно ящика можна зробити з товстішого металу, ніж стінки. Це збільшить його стійкість до прогоряння, а відповідно, і термін служби. Але слід враховувати, що тоді маса виробу збільшиться.

Якщо ви плануєте зробити габаритний мангал, ніжки краще зробити з труби невеликого діаметру. Якщо ж мангал буде невеликого розміру, достатньо буде прутів арматури.

Підготовка до виготовлення мангалу 

Коли вирішено, який мангал робити, можна приступати до практики.

Для початку знайдіть креслення в інших відкритих джерелах або продумайте його самостійно.

Купіть матеріал, краще із запасом.

І, звичайно, підготуйте інструменти, до яких можна віднести:

• Болгарку

• Зварювальний апарат

• Дриль

• Рулетку

• Рівень

• Знежирювач

• Фарбу з вогнетривкими, антикорозійними властивостями

• Пензлик або валик

обробка металу

Інструкція з виготовлення простого мангалу 

- Розмітка. На листі металу кресляться деталі ящика заданих параметрів. Бічних та торцевих стінок буде по дві штуки, днище – одна. Для економії матеріалу, краї двох однакових частин позначаються єдиною лінією.

- Різання. Болгаркою вирізають усі деталі.

- Створення отворів у бокових стінках. Їх роблять за допомогою дрилі.

- Прорізування фасок для шампурів.

- Зварювання ящика. Для рівного шва короб вариться зсередини. Для більшої надійності додатково проварюють зовні. Кути, за бажанням, посилити металевими куточками.

- Виготовлення ніжок. Варіантів може бути багато. Або вони приварюються, тоді мангал буде нерозбірним. Або кріпляться за допомогою болтів у попередньо підготовлені отвори. На кінці кріпляться пластини, щоб ніжки не провалювалися у ґрунт.

- Шліфування. Шліфуються зварні шви, напливи, задирки, гострі краї. Після обробки все має бути гладке і приємне на дотик.

- Фарбування.

Ось і все, мангал готовий!

Тепер наступає черга його випробувати - підготувати м'ясо, шампури, запалити вугілля і посмажити шашлик.

Читайте також