Купити металопрокат: як не стати жертвою шахраїв?

Шахрайство на ринку металопрокату явище аж ніяк не нове, але останнім часом воно набуло величезних масштабів. Кількість ошуканих зростає щодня, як і кількість шахрайських схем, і вони стають все витонченішими. Від шахраїв страждають усі без винятку — і споживачі, і постачальники металопродукції.

Що ж приводить покупців до шахраїв та як останнім вдається обдурити навіть досвідченого покупця? — на ці питання ми відповімо у цій статті!

Для початку, слід виділити три основні причини, які спонукають покупців звертатися не до перевірених постачальників металопрокату, а до шахраїв.

не стати жертвою шахраїв

• Перша причина — відсутність необхідного товару у відомих покупцю постачальників, а отже, необхідність знаходити нового незнайомого постачальника, який продає продукцію за чудовою ціною. Також часто буває, що необхідно купувати продукцію вперше і покупець змушений виходити на новий, незнайомий йому ринок.

• Друга причина — це висока терміновість, тобто коли товар потрібен на «вчора». Добросовісний постачальник пропонує реальні терміни, а от шахраї обіцяють вже «завтра», причому зранку.

• Третя причина стара як світ — бажання отримати найнижчу ціну, незважаючи на жодні інші фактори. І хоча кожен знає прислів'я про безкоштовний сир, багато покупців забувають про це, і шахраї заманюють їх у пастку, пропонуючи ціни істотно нижчі за ринкові. Як правило, ця причина є ключовою.

Пропозиція дуже низької ціни, дефіцитного товару, коротких термінів поставки або, тим більш, всіх цих переваг разом, змушують часом забути про пильність і вчиняти дії, які призводять до втрати грошей.

Тому важливо підходити до вибору партнерів вдумливо та комплексно. І не забувати про те, що у будь-якого продукту є собівартість та нормальна ціна, зниження якої, у кращому випадку, веде до зниження якості товару, а в гіршому — може бути ознакою шахрайської схеми.

Де шахраї розміщують інформацію про себе?  

"Корпоративні сайти" шахраїв 

Корпоративні клієнти у секторі b2b, як правило, ведуть бізнес з іншими компаніями і одним із критеріїв вибору постачальника є наявність у нього корпоративного сайту. На сьогоднішній день це не просто норма, — це потреба. Але наявність сайту не є гарантією надійного постачальника, адже зробити сайт не проблема для шахраїв. Як правило, для створення сайтів вони користуються безкоштовними CMS-системами. Далі, розміщують платні контекстні рекламні оголошення в пошукових системах. Після запуску такої реклами, оголошення шахраїв можуть з'являтися на сторінках пошукових систем та їх партнерів. Зрозуміло, що ці сайти за своєю якістю, функціоналом, дизайном та інформативністю сильно відрізняються від сайтів серйозних організацій, але далеко не всі користувачі розуміють це.

Дошки оголошень 

Деякі умільці навіть не морочаться зі створенням хоч самого примітивного сайту, а просто розміщують інформацію на різноманітних дошках оголошень в інтернет. Оскільки безліч покупців з тих, хто шукає «безкоштовний сир», одразу звертаються саме до цих ресурсів. До того ж, розмістити оголошення простіше простого, навіть грошей не треба витрачати, а коли оголошення видалять, можна зробити таке ж нове, але з іншим номером телефону, і прокручувати цю схему можна незкінченно.

Сайти-двійники сумлінних постачальників 

Наприклад, на ринку металопрокату давно існує компанія, що добре зарекомендувала себе, і у неї є офіційний сайт. Шахраї реєструють домен, що за своїм виглядом є дуже схожим, відрізняеться від домену сайту-оригіналу лише парою символів.

Далі, за допомогою спеціальних програм, викачується вміст сайту сумлінної компанії та розміщується на новозареєстрованому домені. Замінюються лише контактні дані: номер телефону, електронна пошта та інші способи зв'язку. Таким чином, в інтернеті з'являється практично стовідсотковий сайт-двійник.

Зайшовши на такий сайт-двійник, навіть власник оригінального сайту не одразу зрозуміє каверзу. Тому слід уважно перевіряти адресу домена сайту. Якщо щось викликає підозру, слід перевірити контактні дані компанії у пошукових системах.

шахрайство в інтернет

Угода з шахраями 

Якщо споживач все ж таки зіткнувся з шахраями, початок угоди — дзвінок, погодження, оплата схожі, а ось завершення угоди не настільки радісне, як у першому випадку.

Після того, як шахраї отримали гроші, може бути кілька варіантів розвитку подій. У більшості випадків вони ще кілька разів виходять на зв'язок, обіцяючи привезти товар у певний час, якщо домовлялися про доставку або для відправки схеми проїзду до складу. У зазначений час метал замовнику не доставляється і шахраї різними способами тягнуть час, розповідаючи, що зламалася машина, на складі раптова інвентаризація і так далі, тобто будь-якими приводами тягнуть час, обіцяючи, що товар буде ось-ось. Через якийсь нетривалий час вони перестають виходити на зв'язок — не відповідають на дзвінки або блокують контактний номер телефону.

Рідше, шахраї розігрують багатоходову партію. Якщо шахраї бачать, що клієнт обережний і замовляє невелику кількість продукції. Розуміючи, що у даного клієнта обсяги закупівлі металопрокату набагато більші, шахраї вступають у тонку гру. Здійснюють 1-2 поставки згідно затверджених умов і таким чином завойовують довіру клієнта. Після цього укладають угоду на більшу суму, і, отримавши гроші, зникають, так і не здійснивши поставку.

Для таких схем завжди використовуються фірми-одноденки, а адреса офісу та складу, вказана на сайті, є вигаданою. Тобто вийти на слід зловмисників за допомогою контактних даних дуже складно і можливість їх знайти прагне до нуля.

Практичні приклади шахрайства 

Тепер давайте розглянемо ще один вид шахрайства, коли постачальник дійсно існує і замовлення він доставляє, але його порядність під величезним питанням. Адже, отриманий товар може бути не зовсім таким, як ви замовляли.

Арматура 

Найчастіше недобросовісний постачальник вас обманює ще на етапі телефонних перемовин, пояснюючи, щоб ви, при отриманні товару, обов'язково перерахували прутки, яких має бути 85. Наприклад, у тоні арматури А400С діаметром 12мм довжиною 12 метрів прутків має бути 94 штуки (вага одного погонного метра становить 0.88кг), тоді як шахрай вас запевняє в тому, що вага, наприклад, 0.93кг в одному погонному метрі. Тому завжди звіряйте вагу товару з ГОСТ і в металевому калькуляторі!

Труби 

Серед шахрайських схем у трубному прокаті найбільш поширені махінації з товщиною стінки, від якої залежить вага. Наприклад, ви замовляєте 50 профільних труб завдовжки 6 метрів перерізами 40х20х2. І рахунок вам надходить від постачальника саме на 50 труб. Без зазначення маси. І приїжджає вам саме 50. Тільки привезли вам трубу 40х20х1,5. У першому випадку вага становить 525 кг, тоді як у другому 400 кг. Різницю за 125 кг шахрай поклав у кишеню. А здавалося б — півміліметра.

Загальна недовага  

Буває, що відвантаження відбувається в штатному режимі, але якщо постачальник припускає, що у вас немає в місці прийому ваг, то з великою ймовірністю вам привезуть, наприклад, не 20 тонн, а 18 або навіть 16. Так само, часто постачальник відтягує поставку на вечір п'ятниці і квапить вас з прийомом товару, волаючи до совісті, запевняючи, що все гаразд і ви можете зважити товар потім. Завжди зважуйте товар одразу, без огляду на час, коли його привезли, та не підписуйте відвантажувальні документи до цього моменту!

Як захиститися від шахраїв?  

Стає зрозуміло, що притягнути до відповідальності зловмисників дуже складно, повернути гроші практично неможливо. Все це вимагає титанічних зусиль за мінімальної ймовірності успіху. Так що ж робити?

захиститися від шахраїв

Краще вжити заходів для того, щоб уберегтися від таких неприємних ситуацій. Ці зусилля непорівнянні з тими, які доводиться прикладати, потрапивши у пастки шахраїв. Рекомендується критично та різнобічно розглядати всі угоди щодо придбання товарів та послуг. Складати цінове поле за товаром або послугою, яку ви плануєте придбати і, якщо ціна якогось постачальника сильно відрізняється від середніх значень - це привід серйозно насторожитися.

Уважно та відповідально підходьте до вибору постачальників та партнерів. А головне, не шукайте оголошення великих постачальників на дошках оголошень! Адже, найімовірніше, велика компанія в якості каталогу продукції використовує свій інтернет-магазин чи офіційні маркетплейси, реєстрація на яких потребує підтвердження офіційності компанії. У крайньому випадку, якщо ви все ж таки знайшли оголошення авторства знайомого постачальника за підозріло приємною ціною, не лінуйтеся і зайдіть на офіційний сайт, і за номером контакт-центру уточніть справжність знайденого оголошення!

Читайте також