Бетон вважають одним з найтвердіших і найміцніших матеріалів. Раніше закріпити у нього конструкцію було проблематично - чопики з дерева та дюбелі із пластику не були здатні впоратися з таким величезним навантаженням, та й користуватися ними було непросто. Але сьогодні цей процес значно спростився завдяки одній розробці - зʼявилося таке кріплення, як анкерний болт. То що собою являє це кріплення і як закріпити анкерний болт у бетоні? У цій статті ми відповімо на це питання, розібравши основні різновиди цього кріплення.
Види та способи кріплення анкерного болта
Відповідаючи на питання, як встановити анкерний болт в бетон, слід сказати, що є кілька видів кріпильних з'єднань. Їх поділяють на два великі розділи. Механічні та хімічні. До перших типів кріплення відносяться:
• розпірні
• забивні
• рамні
• клинові
Хімічні анкери також постачаються у кількох видах. Однак, вони дуже схожі між собою, тому ми іх узагальнимо.
Залежно від того, які саме кріплення будуть встановлюватися, змінюється спосіб їх монтажу. Деякі треба закручувати, інші забивати.
Розпірні анкерні болти
Даний вид кріплення є найпопулярнішим, поставляється у вигляді твердого стрижня з різьбленням, та короткої розпірної гільзи. На одному кінці стрижня присутнє потовщення, яке виглядає як конус з основою, що розширюється, на протилежному кінці присутнє різьблення, на яке можна закручувати гайки або інші кріплення.
Обмежувальне кільце регулює рух шпильки у бік різьблення. Виступи на гільзі не дають їй прокручуватися в момент закручування.
Як тільки кріплення буде встановлено в отвір, на різьблення закручують гайку, а шпилька починає розклинювати гільзу. Після цього пелюстки ковзають та розкриваються. Розпірні анкери можна встановлювати лише у тверді марки бетону.
Але як закрутити анкерний болт у бетон? Болти цього типу потрібно кріпити так:
У бетоні просвердлюється отвір, аналогічний діаметру стрижня анкера. З отвору, за допомогою різних інструментів, видаляються засмічення. Для цього можна використовувати звичайний пилосос. Якщо сміття не буде видалено, закручувати анкер не можна. В оброблену свердловину встановлюється анкер. На кінець, що залишився, встановлюють спочатку шайбу, а потім і гайку, яка вкручується до упору.
Забивні анкерні болти
Це найпростіші в установці анкери. Закріплювати забивні анкери потрібно за наступною схемою. Як тільки гільза буде правильно встановлена в просвердлений отвір, її необхідно до упору вбити усередину.
У дюбель, правильно закріплений у матеріалі, через елемент, що монтується, вкручується різьбовий метиз. Конструкція через сили тертя, що розповсюджуються на невеликій площі, може бути використана тільки в дуже твердих матеріалах. В іншому випадку, цей вид анкера просто не буде добре працювати.
Рамні анкерні болти
Їх призначення – кріплення в отвори з цегли та бетону коробок під двері та вікна. Від аналогів анкер відрізняється наявністю втулки по всій довжині, у верхній частині якої знаходяться виступи. Завдяки їм болт не провертається під час монтажу, якщо він виконаний правильно.
Роль гайки тут грає плоска голівка зі шліцем під викрутку, розташована на лицьовій стороні конструкції. Тобто закручувати конструкцію гайковим ключем тут не вдасться.
Існує тільки один спосіб, як кріпити анкерний болт:
Для закріплення анкера в стіні потрібно спочатку зробити невеликий отвір, такі ж отвори повинні бути у конструкції, яку планується встановити. Сумарна глибина обох отворів повинна трохи перевищувати довжину анкера.
Коробка встановлюється так, щоб просвердлені отвори збіглися один з одним. Болт вставляється у підготовлене місце та забивається до упору. Потім він вкручується викруткою або шуруповертом.
Кріплення призначене для установки в матеріал з різним ступенем щільності. Це можливо лише за умови, що монтаж зроблений правильно.
Клинові анкерні болти
Це незнімні конструкції - однак, закріплювати їх нескладно. Вони, на відміну від більшості інших анкерів, не мають різьблення. Закручувати їх не потрібно. Тому такі кріплення встановлюються в бетон лише за допомогою молотка.
При правильному монтажі анкерний болт розміщують в отвір, далі вганяють його туди до упору, ударяючи молотком по частині клину. Після закінчення процесу на поверхні залишиться лише невелика голівка анкера, на яку можна кріпити все, що завгодно.
Хімічні анкерні болти
При використанні даного типу кріплення в отвір заливається особливий розчин, який виготовляють на основі спеціального клею. Він здатний затвердіти менше, ніж за хвилину. Завдяки цьому забезпечується утворення однорідного з'єднання болта з основним матеріалом.
Хімічні анкери поставляються у двокапсульному вигляді. Ампули, згідно з інструкцією, встановлюються в отвір, потім в них вкручується кріплення. Воно пошкоджує капсули і звільняє клейовий склад і затверджувач, що знаходиться в них. Вони відразу ж починають взаємодіяти з металом та забезпечують тим самим міцність конструкції.
Отже, як бачите, монтаж анкера будь-якого типу не відрізняється особливою складнітю. Але, завдяки анкерам, можливо забезпечити найнадійніше кріплення будівельних конструкцій або побутових речей до стін, стелі чи перекриттів!